Leggyakoribb betegségek

Hasi fájdalom

Az emberi tápcsatorna meglehetősen érzékeny. Az ételek, a baktériumok, a stressz vagy az izgalom mind kibillentheti egyensúlyából az emésztőrendszert. Ennek következtében az emésztési folyamat során görcs alakulhat ki, mely heves fájdalommal járhat. A görcsös hasi fájdalom a legtöbb esetben ártalmatlan és átmeneti. Nagyon sokan tapasztalnak időnként rövid ideig tartó hastáji fájdalmat.

Bélhurut

A tápcsatorna átmeneti gyulladásos megbetegedése, mely kialakulhat fertőzés, étkezési kihágás következtében. Kifejezett rossz közérzet, puffadás, émelygés, fokozott bélmozgás észlelhető, mely hányással, illetve hasmenéssel társul. Előfordulhat izolált gyomorgyulladás, mely esetén a hasmenés elmaradhat, illetve bélgyulladás, mely csak hasmenéssel társul.

A legfontosabb a kielégítő folyadék bevitel, illetve ionpótló fogyasztása. Hányinger csillapításra Vitamin B6, Daedalon tabletta/kúp, Cerucal tabletta. Hasmenés esetén probiotikum, Smecta granulátum, sz.e. hasfogó pl. széntabletta.

Epekövesség

Abban az esetben beszélünk epekövességről, ha az epehólyagban bizonyíthatóan kő látható. A hasi ultrahangos vizsgálattal észlelt epeköves betegek 75 százaléka panaszmentes. A fennmaradó 25 százalékban jobb bordaív alatt jelentkező, hátba sugárzó, erős, görcsös fájdalommal, hányingerrel, hányással járó kórkép. A diéta és fájdalomcsillapító-görcsoldó terápia mellett a panaszt okozó epekövesség epehólyag-eltávolítás indikációja.

Terápia 3×2 tabletta NoSpa, 3×1-2 tabletta Algopyrin vagy Panadol. Szövődmény: epehólyag-gyuladás, perforáció (kilyukad), hasnyálmirigy-gyulladás, amennyiben az epekő kimozdul és a közös epevezetékben elakad. Ez utóbbi esetben a szem sclera besárgul.

Hasnyálmirigy-gyulladás

A hasnyálmirigy gyulladásos megbetegedése, mely kialakulhat spontán, illetve étkezési, italozási kihágás kapcsán. Felhasi görcsös, szúró fájdalom formájában jelentkezik, mely övszerűen a két oldalra a hátba sugárzik és görcsoldó, fájdalomcsillapító hatására nem enyhül. Amennyiben ezen diagnózis felmerül mindenképpen hospitalizáció javasolt.

Irritábilis bél szindróma

Az irritábilis bél szindróma (IBS) egy olyan betegség, mely egyéb kórállapot kizárása után állítható fel és a lényege, hogy a bélcsatorna nem látja el megfelelően a feladatát, de emögött nincs semmilyen szervi eltérés. A jellemző tünetek közé éppúgy tartozhat a görcsös hasi fájdalom és a puffadás, mint a székletürítési nehézség: a hasmenés és a székrekedés akár egyazon betegnél is felváltva jelentkezhet. Mivel ilyen körülmények közt szinte természetes, hogy nem szívódnak fel rendesen a tápanyagok, az érintettek jelentősen lefogyhatnak és az immunrendszerük is legyengül. A panaszok minden ötödik embernél jelentkezhetnek, a 35 év alatti nőknél jellemzően gyakrabban.

Gyulladásos bélbetegségek

A tápcsatorna autoimmun megbetegedése, melynek két legismertebb képviselője: Morbus Crohn és Colitis ulcerosa. A crohn a tápcsatorna bármely szakaszát érintő, szegmentálisan terjedő felszínes nyálkahártya gyulladás, míg a colitis ulcerosa a végbélnyílástól fokozatosan a szájnyílás irányába terjed, illetve a bélfal teljes rétegét érinti. Közös tüneteik a hasi fájdalom, hasmenés, mely véres, illetve nyákos lehet, hőemelkedés, láz, fogyás.

Terápia NoSpa, Algopyrin, Panadol

Menstruációs görcs

A havi vérzés Magyarországon átlagosan 12,6 évesen jelentkezik először. Amennyiben 18 éves korig nem jelentkezik, akkor azt kórosnak tekintjük. Általában 48-50 éves korig tart a menstruáció, ennek elmaradása a menopausa. Minden nő életében van olyan szakasz, mikor nehezebben éli meg a menstruációval járó tüneteket. Vannak, akiknél ez enyhébb lefolyású, míg mások ezeket a tüneteket nagyon hevesen élik meg. Menstruáció előtt vagy alatt az alhasi fájdalom általában normálisnak tekinthető. A hormonok a méh izomzatának összehúzódását okozzák, és a környező emésztőszervek is begörcsölhetnek. Sok nő a menstruációs fájdalommal egyidejűleg emésztőrendszeri rendellenességek kellemetlen tüneteit – puffadást, székrekedést vagy hasmenést – tapasztalja. Ezen fájdalom esetén is alkalmazható NoSpa, Algopyrin, Panadol, Algoflex M, NSAID, mint pl. Apranax.

Székrekedés

Minden embernek egyénileg változik az emésztés intenzitása, így elmondható, hogy számszerűen nem határozható meg a normál heti, vagy napi székletürítések száma. A heti egyszeri székletürítés épp annyira nem kóros, mint a napi 2-3x-i, abban az esetekben, ha az illető székelési habitusa mindvégig állandó, nem változott. Amennyiben a megszokottól eltérően napok óta székrekedéses problémákkal küzd a beteg , illetve ezen panaszok ismétlődnek, mindenképpen javasolt orvosi kivizsgálást végezni.

Tüneti terápiaként megpróbálható: bőséges folyadék, rostban gazdag tápanyag fogyasztás, helyileg ható Glycerines kúp, Dulcolax, Duphalac, Ricinus olaj, melyek recept nélkül kaphatóak.

Vakbélgyulladás

A féregnyúlvány gyulladásos megbetegedése. A betegség felhasi fájdalommal, hányingerrel kezdődik. Később a fájdalom a köldök vonalán keresztül fokozatosan a jobb alhasi régióra húzódik. A panaszokat hőemelkedés kíséri. Minden jobb alhasi fájdalom esetén mely görcsoldó és fájdalomcsillapító mellett nem szűnik gondolni kell ezen kórlép jelenlétére.

Vesekövesség

A környezeti hatások és örökletes tényezők kölcsönhatásának eredményeként alakul ki. A vesék átszűrik és tisztítják a vért, a keletkező vizelet a szervezet számára szükségtelen vízből és a benne oldott anyagokból áll. A vesék ugyanakkor a szervezet számára fontos anyagokat nem választják ki. Ezen egyensúly felborulása esetén a vizelet túltelítetté válik, és apró kristályok megjelenéséhez vezet, amelyek nem tudnak feloldódni a vízben. Ha hetekig, hónapokig nem kerülnek ki a vizeletelvezető rendszerből, akkor egybetapadnak és kövekké formálódnak. Ezt a folyamatot elősegíti a helytelen táplálkozás, a szomjazás, a felszívódási zavarok, a húgyúti fertőzések, a hosszan tartó elégtelen folyadékbevitel és némelyik örökletes betegség. A betegek gyakran hátfájdalomra vagy vérvizelésre panaszkodnak. A kő sokáig tünetmentes lehet. Az üregrendszert kitöltő nagy kövek mozgásra képtelenek, ezért tünetszegények. A kis mozgó kövek a húgyvezető fiziológiás szűkületeiben beékelődnek és hirtelen jelentkező heves hasi tüneteket, vesegörcsöt okoznak. A vándorlás során a fájdalom a lágyékhajlatba, combba, herékbe, nőknél a nagyajkakba sugárzik.

Tüneti terápiaként NoSpa, Algopyrin, Panadol, illetve NSAID tabletták és kúpok használhatóak (pl. Voltaren kúp).

Magas vérnyomás

A hipertónia, más néven magas vérnyomás krónikus kóros állapot, amelynek során emelkedik a vérnyomás az artériákban. Ehhez az emelkedéshez a szívnek a szokásosnál több munkájába kerül a vér erekben való keringtetése. A vérnyomás megállapítása két méréssel, a szisztoléssel és a diasztoléssel történik, amely attól függ, hogy a szívizom éppen összehúzódik (szisztolés) vagy ellazul (diasztolés) a szívverések között. A normál vérnyomás nyugalmi állapotban 100–140 Hgmm szisztolés (felső érték) és 60–90 Hgmm diasztolés (alsó érték) tartományon belül van. A magas vérnyomás ismérve, hogy az artériás vérnyomás tartósan meghaladja a 140 Hgmm szisztolés, illetve a 90 Hgmm diasztolés értéket.

Magas vérnyomás lehet teljes mértékben tünetmentes. Ebben az esetben a beteg valószínűleg tartósan magasabb vérnyomásértékkel él, így a tenzió emelkedés, szinte teljesen tünetmentes lehet. Az esetek döntő többségében a következő tüneteket észlelhetjük: fejfájás, szédülés, mellkasi diszkomfort.

Terápia: rendszeres vérnyomás mérés, vérnyomásnapló vezetése, mellyel háziorvosi kontroll megbeszélés szükséges, vérnyomáscsökkentő gyógyszerek rendszeres, időben történő szedése.

Eseti vérnyomáscsökkentő nyelv alatt történő alkalmazása (Tensiomin 12,5 mg v. 25 mg, Aceomel 12,5 mg v. 25 mg), mely egymás után 20 percenként 3x ismételhető (3×25 mg). Kellő vérnyomáscsökkenés elmaradása esetén orvosi tanácsadás szükséges.

Megfázásos panaszok

A megfázásos, meghűléses panaszok döntő többségében vírusfertőzés formájában jelentkeznek. Vezető tünetei a levertség, hidegrázás, hőemelkedés, láz, orrdugulás/orrváladékozás, torokfájdalom, köhögés.

Gyakori probléma, illetve tévhit, hogy az első nap indított antibiotikum mindenképpen szükséges, illetve a gyógyulást felgyorsítja. Ma már bátran elmondhatjuk, hogy az idő előtt indított antibiotikumnak több mellékhatása van, mint haszna. Növelik a rezisztens/ellenálló baktériumok megjelenését, illetve legyengítik a szervezetünket a normál, saját bélbaktériumaink kiölésével.

Általánosságban elmondható, hogy az első 3 napban a legfontosabb terápia a pihenés, illetve a tüneti terápia (bőséges folyadék bevitel, 4 óránként kombinált, lázcsillapítás, 1000 mg-os C-vitamin, torokfertőtlenítő, különböző orrsprayk használata).

A fenti terápia mellett az esetek nagy része néhány napon belül szanálódik, így antibiotikum indítására nincs szükség. 3 napon túl is fennálló panaszok esetén mindenképpen javasolt háziorvosi kontroll a további terápia elbírálása céljából.

Mellkasi fájdalom

A mellkasi fájdalomnak számos oka lehet. Két fő csoportot különítünk el: 1. Kardiális/Tüdő, 2. Extrakardiális (nem szíveredetű).

Mellkasi fájdalmat fontos mindig megfelelő körültekintéssel kezelni, melyhez szükségesek a háttérinformációk: fennáll-e szívbetegség, tüdőbetegség, magas vérnyomás, cukorbetegség, rizikófaktor (dohányzás, elhízás stb.)

Mellkasi fájdalmat okozhat: szívizom csökkent vérellátása „anginája”, szívkoszorúér elzáródása szívinfarktus, szívburok-gyulladás, gyomorégés, reflux betegség, pánik roham, mellhártya-gyulladás, izomhúzódás, idegbecsípődés, tüdőembólia, övsömör, hasnyálmirigy- és epehólyag- gyulladás, megfázásos panaszok stb.

A differenciál diagnózis meglehetősen nehéz, de általánosságban elmondható, ha súlyos fájdalom jelentkezik, mely nehézlégzéssel, verejtékezéssel, halálfélelemmel társul, mindenképpen orvosi vizsgálatra van szükség.

Stroke

Hevenyen kialakuló kórkép, mely az agyat ellátó egyik ér elzáródása következtében alakul ki. Az elzáródott ér által ellátott agyi terület funkció kiesése következtében ideggyógyászat tünetek alakultnak ki, melyek legszembetűnőbb, laikus által is felismerhető eltérései a következők: Beszédzavar, az arc féloldali elhúzódása, féloldali végtaggyengeség, illetve szédülés, hirtelen kialakult zavartság.

Amennyiben a fenti tünetek valamelyike, vagy valamennyi tünetegyüttesét észleljük azonnali beavatkozásra, mentő hívásra van szükség.

Az agyi érelzáródás maradéktalan, vagy legalábbis kevés maradványtünettel való gyógyulásához elengedhetetlen, hogy a beteget a lehető legrövidebb idő alatt Ideggyógyászati központban juttassuk, mivel az első tünetek megjelenését követően 4,5 órán belül van esély az elzáródott ér megnyitására.

Széchenyi 2020
x Szechenyi 2020 ERFA